1% PIT dla PSONI

Posiadamy status organizacji pożytku publicznego. Możesz nas wesprzeć przekazując 1% swojego podatku dochodowego. Wypełniając zeznanie podatkowe wpisz nasz numer KRS. Jeden procent twojego podatku pomoże nam finansować rehabilitację i edukację osób z niepełnosprawnością intelektualną i przyczyni się do przygotowania ich do samodzielnego życia oraz integracji społecznej.

Program PIT udostępniamy we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.

Skorzystaj z bezpłatnego programu do rozliczania podatku i automatycznie przekaż nam 1% - kliknij TUTAJ.

KRS 0000325123

Zapisz

Zapisz

Nasz aktualny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
                                      

Regulamin Sekcji Rady Rodziców

w zakładce: O NAS -> INFORMACJE

 

Zapisz

Zapisz

poniedziałek, 15 marzec 2021 08:55

Aktorzy i Liderzy

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Podsumowanie trzyletniego projektu

Szanowni Państwo

Już połowa marca, a zatem w Środowiskowym  Domu Samopomocy w Pruszczu Gdańskim dobiega końca trzyletni projekt rehabilitacji przez dramę i film „Aktorzy i liderzy – nowy wymiar samodzielności”.

Projekt zakładał wieloaspektowe przygotowanie uczestników do nowych sytuacji i przeżyć,  nazwanie elementów sytuacji, a także wyposażenie ich w potrzebne wyrażenia werbalne i  migowe sytuujące się w danym kontekście. Wypowiedzenia w języku migowym pozwoliły  osobom nie mówiącym zapytać i wyrazić obawy, zapowiedzieć, w czym będą uczestniczyć,  wreszcie wszystkim, którzy tego potrzebują - przekazać w języku migowym swoje życzenia i  potrzeby. 

W   projekcie  uczestniczyło 30  beneficjentów, którzy zostali podzieleni na trzy grupy ze względu na poziom funkcjonowania i rodzaj niepełnosprawności.  Kluczem doboru członków grup było to, aby znaleźli się w nich podopieczni lepiej funkcjonujący, którzy mogli stać się liderami dla osób słabiej funkcjonujących z tej samej grupy.

Zadaniem tytułowych „liderów” było kreatywne budowanie sytuacji przygotowawczych do wyjść uspołeczniających, łącznie z dialogami, prośbami, pytaniami i odpowiedziami werbalnymi i migowymi. Aktorzy to jedni i drudzy – liderzy, często odgrywający podwójne role i osoby gorzej funkcjonujące – przeżywające wzmożoną stymulację podczas zajęć i wyjść.

Wiele się działo podczas realizacji tego projektu. Podopieczni sporo pracowali ze swoim ciałem i umysłem jednocześnie, rozwijali swoją sferę emocjonalną i uczuciową, dużo obcowali ze sztuką. Odwiedzali trójmiejskie muzea, teatry, kina i księgarnie, spotkali się z wieloma ciekawymi artystami na różnego rodzaju warsztatach: z muzykami, literatkami, bajarkami, ilustratorkami, aktorami. Na zajęciach ze specjalistą od dramy Jarkiem Rebelińskim i trenerem języka migowego Marzeną Kitłowską-Kurpiel pracowali nad swoimi umiejętnościami aktorskimi i uczyli się języka migowego. Po pierwszym roku projektu można było obejrzeć  spektakl „Sen” (2019), w kolejnym roku –film z podopiecznymi w roli głównej (2020). Ten rok był szczególny ze względu na epidemię wirusa covid i liczne i długotrwałe obostrzenia sanitarne. Był to rok bajki i mieliśmy w planach przedstawienie na żywo, teatr kukiełkowy i prezentację opowieści w konwencji teatru  kamishibai. Niestety sytuacja zmusiła nas do częściowej pracy on-line i do zawarcia naszych zakulisowych starań i końcowej realizacji teatralnej w formie filmu. Zapraszamy do obejrzenia wybranych zdjęć z  trzech  lat projektu.

 

 

 

Czytany 122 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 marzec 2021 09:18
Więcej w tej kategorii: « 1% PIT na cele statutowe PSONI
Zaloguj się, by skomentować

Zaloguj się

On-line

Odwiedza nas 300 gości oraz 0 użytkowników.