Nasz aktualny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Regulamin Sekcji Rady Rodziców

 w zakładce: O NAS -> INFORMACJE

 

Zapisz

Zapisz

środa, 23 sierpień 2017 11:45

Rehabilitacja poprzez dramę

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ŚDS realizuje kolejny etap projektu...

Od 1 kwietnia 2017 r. Środowiskowy Dom Samopomocy zaczął realizować kolejny etap projektu "Rehabilitacja poprzez dramę", który będzie trwał do końca marca 2018 r. Projekt ten jest kontynuacją grupowych zajęć z dramy realizowanych w latach 2013-2016. Podobnie jak w ubiegłych latach, do projektu zakwalifikowano 28 uczestników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy, ze względu na poziom funkcjonowania i rodzaj niepełnosprawności.

Program zajęć opracowany jest odpowiednio do potrzeb każdego beneficjenta na podstawie obserwacji, wywiadu z opiekunami oraz z samym beneficjentem, a także na podstawie wniosków własnych specjalisty od dramy. W czasie spotkań każdy podopieczny ma możliwość poprawy funkcjonowania psychofizycznego, zgodnie z harmonogramem projektu.

Ważnym elementem jest również uczenie języka migowego. Uczestnicy, którzy mieli już w poprzednim roku „migowy” chętnie poznawali nowe słowa. Co więcej  język migowy wpłynął na ich  pamięć ciała. Uczestnicy, którzy słabo mówią pamiętali gesty, których się uczyli na zajęciach z języka migowego dzięki czemu mogli komunikować swoje potrzeby.  Korzyść z nauki języka migowego odniosła również  grupa osób, które nie mówią, chociaż nie mają wady słuchu (osoby z autyzmem, z bardzo ograniczonymi możliwościami wypowiadania się werbalnego). Podopieczni zaczęli chwilami wykorzystywać znaki migowe do codziennej komunikacji w ośrodku. Wyraźny progres nastąpił w rozumieniu znaków migowych jako języka, w którym można się wypowiadać poza  mową werbalną. Język migowy nie wydaje się już nikomu z podopiecznych ani opiekunów dziwnym tworem, ale już postrzegany jest jako narzędzie komunikacji dostępne dla osób niemówiących.

Więcej informacji w zakładce ŚDS - Terapia

 

 Zadanie współfinansowane ze środków PFRON.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Czytany 5319 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 październik 2017 10:36
Zaloguj się, by skomentować