Nasz aktualny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Regulamin Sekcji Rady Rodziców

 w zakładce: O NAS -> INFORMACJE

 

Zapisz

Zapisz

wtorek, 09 kwiecień 2013 08:14

Stymulacja polisensoryczna

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Stymulacja polisensoryczną (wielozmysłowa) według pór roku, zwana powszechnie „porannym kręgiem”, to pewnego rodzaju spotkanie terapeuty z dzieckiem (najczęściej z głęboką niepełnosprawnością), którego celem jest rozbudzanie zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku.

STYMULACJA POLISENSORYCZNA WEDŁUG PÓR ROKU

Stymulacja polisensoryczną (wielozmysłowa) według pór roku, zwana powszechnie „porannym kręgiem”, to pewnego rodzaju spotkanie terapeuty z dzieckiem (najczęściej z głęboką niepełnosprawnością), którego celem jest rozbudzanie zmysłów: dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Metoda została opracowana przez Hedwig Abel – Anstatt Stetten w Niemczech, a zaadoptowana dla dzieci młodszych przez Jacka Kielina na podstawie jej niepublikowanego programu autorskiego.

Podstawą tworzenia „porannego kręgu” jest świat przyrody. Osobą, która pomaga dziecku głęboko niepełnosprawnemu wejść w nieznany świat żywiołów, barw, zapachów, smaków, wrażeń dotykowych i termicznych jest terapeuta. To od niego zależy jak będzie wyglądało to spotkanie i jaki efekt terapeutyczny przyniesie. Postawa terapeuty, motywacja, nastrój, który przejawia się w głosie i mowie całego ciała, to kluczowe elementy w budowaniu więzi z Podopiecznym.

Stymulacja polisensoryczna według pór roku to zorganizowany sposób oddziaływania na zmysły dziecka, gdzie nic nie dzieje się przypadkowo. Do każdej pory roku przypisane są konkretne elementy, które pozwalają dziecku poznać ją, rozróżnić i zapamiętać przy pomocy wszystkich zmysłów. Do tych elementów należą: kolor, żywioł, zapach, instrument, smak, a nawet samogłoska, np.:

LATO: kolor – czerwony, żywioł – ogień, zapach – różany, instrument – gong i grzechotka z piaskiem, smak – słodka konfitura z wiśni, samogłoska – „i”.

JESIEŃ: kolor – żółty, żywioł – wiatr, zapach – lawenda, instrument – dzwonki rurowe, smak – miód i krem orzechowy, samogłoska – „e”.

ZIMA: kolor – biały, żywioł – woda, zapach – mięta, instrument – trójkąt, smak – miętowe pastylki w czekoladzie, samogłoska – „a”.

WIOSNA: kolor – żółty, żywioł – ziemia, zapach – cytrynowy, instrument – bęben, smak – cytryna, samogłoska – „o”.

Elementy charakteryzujące daną porę roku podczas „porannego kręgu” są eksponowane dziecku w zależności od pomysłowości terapeuty, który układając plan zajęć, zawsze uwzględnia możliwości poznawcze dziecka. W spotkaniu zawsze pojawiają się elementy stałe, które mają za zadanie zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Przykładowy scenariusz zajęć według metody porannego kręgu wygląda tak:

1.zapalenie lampki zapachowej,

2.obejście z lampką kręgu dzieci, wymienienie imion, zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia,

3. śpiewanie powitalnej piosenki, w której wymienia się imię każdego dziecka, jednoczesne masowanie dłoni oliwką zapachową,

4. krótkie opowiadanie o danej porze roku, w którym możemy pokazać różne ciekawostki przyrodnicze z nią związane,

5. spotkanie z żywiołem np. wiosną rozcieramy dzieciom glinę na dłoniach, latem zapalamy świece lub lampion, opowiadamy o ogniu i pokazujemy jego właściwości, jesienią – wentylatorem rozwiewamy suche liście, poruszamy tkaninami na ścianach i suficie albo zabawkami, rozwiewamy włosy dzieciom, zimą – demonstrujemy wodę w stanie ciekłym i stałym, dzieci dotykają lodu, który jest twardy, śliski, zimny i mokry,

6. demonstracja instrumentu muzycznego,

7. Zakładanie na głowy dzieci kolorowych chust (kolor chusty zgodny z barwą pory roku) – następnie dziecko samo (lub z pomocą) ściąga chustę z głowy.

8. Zaciemnienie sali (szukanie z lampką dzieci, wymawianie ich imion, dziecko w miarę możliwości odpowiada odpowiednią głoską; wiosną – „o”; latem – „i”; jesienią – „e” a zimą – „a”, albo inaczej daje znak, gdzie się znajduje, na przykład przez podniesienie ręki albo nogi).

9. Zapalenie lampy naftowej (w ciemnościach i w świetle nadfioletowym pokazujemy fosforyzujące zabawki, gumy, materiały w odpowiednim kolorze, zimą możemy rozdmuchiwać kawałki białego papieru jako płatki śniegu, przyglądamy się, jakie części garderoby uczniów „świecą”).

10. Zastosowanie bodźców smakowych (podajemy dzieciom jedzenie o odpowiednim smaku).

11. Gaszenie lampki zapachowej.

Wielozmysłowe doświadczenia dziecka, dostarczane w trakcie „porannego kręgu”, są „uzupełniane” podczas spacerów, wyjazdów i imprez okolicznościowych organizowanych na terenie i poza terenem naszego Ośrodka.

Czytany 12209 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 kwiecień 2013 08:27
Zaloguj się, by skomentować

On-line

Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.