Nasz aktualny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Regulamin Sekcji Rady Rodziców

 w zakładce: O NAS -> INFORMACJE

 

Zapisz

Zapisz

wtorek, 16 kwiecień 2013 08:29

Metoda krakowska

Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Metoda jest skierowana głównie do dzieci, które przejawiają zaburzenia komunikacji językowej (z dysleksją, z autyzmem, z alalią, z afazją, z Zespołem Aspargera, z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz z obniżoną sprawnością intelektualną).

METODA KRAKOWSKA czyli SYMULTANICZNO – SEKWENCYJNA METODA NAUKI CZYTANIA prof. JAGODY CIESZYŃSKIEJ

Metoda symultaniczno-sekwencyjna została opracowana przez psychologa - logopedę prof. Jagodę Cieszyńską. Metoda jest skierowana głównie do dzieci, które przejawiają zaburzenia komunikacji językowej (z dysleksją, z autyzmem, z alalią, z afazją, z Zespołem Aspargera, z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz z obniżoną sprawnością intelektualną).

Podstawy teoretyczne metody sylabowej zostały oparte na wynikach licznych współczesnych badań neuropsychologicznych oraz na wieloletnich doświadczeniach terapeutycznych autorki. W szczególności dotyczą one wiedzy na temat funkcji symultanicznych (prawopółkulowych) i sekwencyjnych (lewopółkulowych) oraz kształtowania się struktur umożliwiających przesyłanie informacji między półkulami mózgu. Zakłada się bowiem, że prawa półkula mózgu opracowuje materiał językowy w sposób holistyczny, globalny, to znaczy przez całościowe, jednoczesne analizowanie wszystkich cech bodźca.

Lewa półkula opracowuje informację w sposób analityczny, to znaczy przez opracowywanie kolejno poszczególnych elementów. Wielu autorów zajmujących się zagadnieniami dotyczącymi przetwarzania informacji językowych przez ludzki mózg często charakteryzuje proces analityczno – sekwencyjny jako seryjny, a zatem ściśle uzależniony od upływającego czasu, natomiast proces holistyczny jako równoległy, jednoczesny, a więc niezależny od upływającego czasu. Jak wskazują na to badania, lewopółkulowe funkcje językowe obejmują ekspresję, przestrzeganie właściwej struktury czasowej mowy, a także odpowiednich sekwencji ruchowych, niezbędnych zarówno do artykułowania mowy, jak i prawidłowego jej odbioru.

Metoda krakowska, uwzględniając najnowsze badania na temat kształtowania się funkcji językowych, wykorzystuje wiedzę o sekwencyjnych zdolnościach lewej półkuli mózgowej przy równoczesnym korzystaniu z symultanicznych sposobów przetwarzania bodźców językowych półkuli prawej. Wszystkie zadania opierające się na pracy prawej półkuli mózgowej (m.in. globalne rozpoznawanie samogłosek, wyrażeń dźwiękonaśladowczych, rzeczowników w mianowniku) mają na celu wzbudzanie motywacji dziecka do nauki czytania oraz przeprowadzane są w taki sposób, aby jak najszybciej przejść do czytania analityczno–sekwencyjnego, czyli lewopółkulowego. Podczas pracy metodą symultaniczno – sekwencyjną obowiązują następujące zasady:

1. Zajęcia zawsze rozpoczynają się od ćwiczeń łatwych, których wykonanie nie będzie sprawiało dziecku trudności.

2. Dziecko rozpoczyna kolejny etap czytania pod warunkiem opanowania poprzedniego.

3. Podczas nauki ćwiczeń, które powinny się odbywać w konwencji zabawy, przechodzimy od czytania prawopółkulowego do czytania lewopółkulowego.

4. Naukę czytania należy przeplatać z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi, mającymi na celu rozwój: uwagi, pamięci, analizy i syntezy wzrokowej, umiejętności dokonywania szeregowania i kategoryzowania, ujmowania relacji, kodowania, myślenia przyczynowo – skutkowego oraz układania sekwencji.

5. Poszczególne głoski wprowadzane są w sylabach, a nie w izolacji.

6. Kolejność wprowadzania poszczególnych głosek i paradygmatów sylab odbywają się według ściśle określonych faz.

7. Pracujemy według zasady: POWTARZANIE, ROZUMIENIE, NAZYWANIE. Dziecko powtarza poszczególne samogłoski, sylaby i wyrazy, następnie terapeuta sprawdza, czy dziecko rozumie (rozpoznaje) wskazaną sylabę lub wyraz. Ostatnim krokiem jest nazywanie, czyli samodzielne odczytywanie sylab.

8. Podczas układania i czytania zawsze zachowujemy kierunek od strony lewej do prawej. Jest to zgodne z obowiązującą w języku polskim zasadą podczas nauki czytania i pisania.

9. Należy pamiętać, aby zwracać się do dziecka językiem prostym oraz sprawdzać, czy rozumie polecenia.

10. Ten sam materiał powtarzamy do momentu opanowania go przez dziecko.

Czytany 6406 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 kwiecień 2013 08:37
Zaloguj się, by skomentować

On-line

Odwiedza nas 233 gości oraz 0 użytkowników.