Nasz aktualny adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Regulamin Sekcji Rady Rodziców

 w zakładce: O NAS -> INFORMACJE

 

Zapisz

Zapisz

czwartek, 18 kwiecień 2013 08:43

Integracja sensoryczna

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zasadniczym celem terapii jest wzbogacanie zdolności mózgu do dostrzegania bodźców płynących z otoczenia oraz ich adekwatnego odczytywania, zapamiętywania, hamowania, ograniczenia i eliminowania.

INTEGRACJA SENSORYCZNA

Metoda przedstawiona pod koniec lat 80 XX wieku przez Jean Ayres bazuje na założeniu, że niektóre zaburzenia psychospołecznego funkcjonowania człowieka spowodowane są mikrouszkodzeniami ośrodków wchodzących w skład części integracyjnej układu nerwowego. Autorka uznała, że spośród trzech funkcjonalnie różnych części ośrodkowego układu nerwowego:

- informacyjnej – tworzonej przez neurony przewodzące informację dośrodkowo,

- integracyjnej – zbudowanej z neuronów pośredniczących,

- ruchowej – w której skład wchodzą neurony przesyłające bodźce odśrodkowo, uszkodzeniom najczęściej ulegają neurony pośredniczące. Ich zadaniem jest przejmowanie, rozpoznawanie, segregowanie, eliminacja zbędnych impulsów płynących z receptorów przez drogi dośrodkowe, porównywanie ich z zakodowanymi wzorcami ruchów i postaw oraz przygotowanie adekwatnej odpowiedzi przesyłanej drogami odśrodkowymi do efektorów. Można zatem stwierdzić, ze głównym zadaniem neuronów pośredniczących jest integracja sensoryczna, czyli wzajemne łączenie się ze sobą informacji płynących ze środowiska.

Wszyscy jesteśmy świadomi występowania i działania zmysłu smaku, węchu, wzroku oraz słuchu. Większość z nas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że nasz układ nerwowy odbiera i rejestruje informacje płynące z dotyku, ruchu, siły grawitacji oraz pozycji ciała. To właśnie te zmysły (dotyk, układ przedsionkowy i propriocepcja) leżą u podstaw rozwoju psychoruchowego dziecka.

U większości osób proces integracji sensorycznej przebiega automatycznie. Są jednak osoby, u których proces przetwarzania sensorycznego przebiega inaczej – mówimy wówczas o zaburzeniach Integracji Sensorycznej. Jest to złożona dysfunkcja układu nerwowego, która przejawia się tym, że mózg osoby nią dotkniętej nieprawidłowo interpretuje odbierane informacje takie jak: dotyk, dźwięk, czy ruch. Jedni mogą czuć się nadmiernie „bombardowani” ilością bodźców, inni natomiast mogą poszukiwać intensywnych doznań sensorycznych.

Zasadniczym celem terapii jest wzbogacanie zdolności mózgu do dostrzegania bodźców płynących z otoczenia oraz ich adekwatnego odczytywania, zapamiętywania, hamowania, ograniczenia i eliminowania. Podstawową metodą pracy w tej terapii jest zabawa Zadaniem terapeuty jest przeprowadzenie specjalistycznych testów, skonstruowanie programu terapii w oparciu o wyniki i własne obserwacje oraz prowadzenie przygotowanej specjalnie dla danego dziecka terapii. Należy pamiętać, że w prezentowanej metodzie terapeuta nie walczy z objawami, ale z ich przyczynami.

Objawami, które powinny zaniepokoić rodziców i mogą wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej to np.: jeśli dziecko dużo płakało, mało spało, nie znosiło kąpieli, ubierania, bało się podrzucania, stawiało opór przy próbach położenia go na brzuchu, nie znosiło noszenia czapek - zwłaszcza wiązanych pod brodą. Uspokajało się przy huśtaniu, nie raczkowało - zwłaszcza gdy miało chodzik - domagało się ciągłego noszenia na rękach, nie znosiło niektórych ubrań, uspokajało się gdy było ciaśniej owinięte kocykiem lub cięższą kołderką. Preferowało „twarde” zabawki zamiast pluszowych, zasypiało tylko wożone w wózku lub kołysane w kołysce. Ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe, problemy z koncentracją uwagi, jest za bardzo lub za mało ruchliwe, jest niezgrabne ruchowo, ma problemy z opanowaniem nowych umiejętności ruchowych takich jak np. jazda na rowerze. Przejawia problemy w czynnościach precyzyjnych takich jak: pisanie, cięcie, rysowanie, nawlekanie. Ma problemy z opanowaniem umiejętności czytania i pisania. Jest nadwrażliwe na dotyk co może manifestować się unikaniem niektórych ubrań, zabaw w piasku, zabaw plasteliną. Unika zabaw na huśtawkach, zjeżdżalniach, karuzeli lub poszukuje tylko tego typu zabaw. Unika miejsc zatłoczonych. Jest nadwrażliwy na hałas, unika niektórych smaków, unika obcinania włosów, paznokci.

Czytany 4050 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 kwiecień 2013 08:52
Zaloguj się, by skomentować

On-line

Odwiedza nas 239 gości oraz 0 użytkowników.