W Środowiskowym Domu Samopomocy realizowany jest kolejny projekt refundowany ze środków PFRON, w latach 2021 - 2024: "Pokonujemy bariery przez muzykę i ruch". Więcej informacji na temat zajęć i wyjść w ramach programu, włącznie z reportażem fotograficznym, możecie Państwo zobaczyć w aktualnościach.

 

Zapisz

Zapisz

środa, 10 kwiecień 2013 13:14

Masaż Shantala

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Efektem tego masażu jest rozluźnienie mięśni. Poprawia on również relację dziecka z rodzicem lub opiekunem. Wspomaga rozwój fizyczny i emocjonalny.

MASAŻ SHANTALA

W pracy z dziećmi o zaburzonym rozwoju często wykorzystuje się różne techniki masażu. Wśród nich wymienić należy masaż Shantala, który wywodzi się z tradycji indyjskiej i został stworzony przede wszystkim z myślą o niemowlętach i małych dzieciach. Masaż Shantala jest jednak bardzo często stosowany w pracy z dziećmi z porażeniem mózgowym. Efektem tego masażu jest rozluźnienie mięśni. Poprawia on również relację dziecka z rodzicem lub opiekunem. Wspomaga rozwój fizyczny i emocjonalny. Masaż ten jest wskazany dla dzieci niespokojnych i rozdrażnionych, ponieważ uspokaja, pomaga w zasypianiu i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niemu dziecko ma możliwość doświadczania własnego ciała. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko ma ograniczone możliwości ruchowe

W przypadku tej metody istotny jest fakt, iż masaż ten może być wykonywany przez osoby bez przygotowania fizjoterapeutycznego. Dzięki temu dziecko ma możliwość bliskiego kontaktu z drugą osobą ( najbardziej pożądanymi osobami są oczywiście opiekunowie dziecka).

Masażu Shantala nie powinno się wykonywać przed lub bezpośrednio po posiłku. Przed przystąpieniem do masażu należy zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, gdyż masowane dziecko należy rozebrać. Po odpowiednim ułożeniu dziecka należy szczególną uwagę zwrócić na to, aby stale kontrolować reakcje dziecka. Masaż powinien być wykonywany wolno i w odpowiednim rytmie. Przed przystąpieniem do masażu dłonie smarujemy oliwką. W celu osiągnięcia najlepszych efektów masaż powinien być wykonywany systematycznie.

Masaż rozpoczynamy od klatki piersiowej. Stopniowo przechodzimy na ramiona, nadgarstki i dłonie. Po masażu kończyn górnych przystępujemy do masażu brzucha, masażu kończyn dolnych i grzbietu. Masaż Shantala kończy się masażem twarzy.

Wykonując masaż należy pamiętać o tym, że jego efekt będzie tym lepszy, im bardziej harmonijne i ciągłe będą nasze ruchy.

 

 

                                                                                                            mgr Marta Koprowska

Czytany 10440 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 maj 2013 14:49
Zaloguj się, by skomentować

On-line

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.