W Środowiskowym Domu Samopomocy realizowany jest kolejny projekt refundowany ze środków PFRON, w latach 2021 - 2024: "Pokonujemy bariery przez muzykę i ruch". Więcej informacji na temat zajęć i wyjść w ramach programu, włącznie z reportażem fotograficznym, możecie Państwo zobaczyć w aktualnościach.

 

Zapisz

Zapisz

sobota, 01 grudzień 2012 23:14

Spadkobiercy Tiffany'ego

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Technika wykonywania witraży.

Tworząc pracownię witraży w Warsztatach Terapii Zajęciowej mieliśmy nadzieję, że pięknem kolorowych szybek zachwycą się również nasi niepełnosprawni uczestnicy. I tak też się stało. Postanowiliśmy stać się "spadkobiercami Tiffany'ego", tzn. inspirować się jego twórczością i stosować jego technikę wykonywania witraży.

A teraz parę słów o panu Tiffany. Louis Comfort Tiffany (1848 - 1933) - artysta, przedstawiciel amerykańskiej Art Nouveau, przeszedł do historii jako twórca oryginalnych lamp i szklanych waz favrile. Od dziecka fascynowały go kawałki szkła i kamyki znajdowane na plaży, uformowane przez naturę w przedziwne kształty, a podczas podróży po Europie podziwiał wielkie witraże średniowiecznych katedr. Miał zajmować się wojskowością lub handlem (tak jak sławny ojciec Charles - załozyciel jednego z najbardziej ekskluzywnych sklepów jubilerskich w Stanach Zjednoczonych), wybrał jednak drogę artystyczną. Przez całe życie pracował nad tym, by połączyć sztukę z rzemiosłem. I tak - jego dzieła zgodnie z duchem epoki, w której żył (czyli secesji), spełniają zarazem funkcje użytkowe oraz artystyczne.

Witraże tworzone przez Tiffany'ego różnią się od tych, które powstawały w średniowieczu. Tiffany dokonał znacznych innowacji - wprowadził na rynek nowe szkła, dające fascynujące efekty kolorystyczne, a także zmienił technikę łączenia witraży (kawałki szkła połączone miedzianą taśmą). Innowacyjne użycie miedzianej, giętkiej taśmy umożliwia wykonanie wzorów składających się nawet z bardzo wielu małych elementów, przez co projekt zyskuje nowe walory artystyczne.

Aż nie chce się uwierzyć, że Louis Comfort Tiffany umarł samotny i zapomniany. Na szczęście w II połowie XX wieku pamięć o nim i jego dziele odżyła. Dziś nazwisko Tiffany kojarzy się z blaskiem, pięknem i luksusem. Jego lampy osiągają najwyższe ceny na rynkach kolekcjonerskich, a my... w skromnej wersji - kontynuujemy jego dzieło...

_____________________________________________________

Fot. 1 - Oryginalna lampa Tiffany - zdjęcie z wystawy w Knoxville Museum of Art, 1999 r.
Fot. 2 - Louis Comfort Tiffany (1848 - 1933) - źródło: Wikipedia
Fot. 3 - Witraż na zamku książąt Sułkowskich w Bielsku-Białej
Fot. 4 - Centralna część "Edukacji" (1890) witrażu autorstwa Louisa Comfort Tiffany'ego i Tiffany Studios, w Linsley-Chittenden Hall na Uniwersytecie Yale

Czytany 10200 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 listopad 2016 12:13
Zaloguj się, by skomentować